Code to Text Ratio a SEO – czy stosunek kodu do treści jest warty analizy?
- Autor: Marek Stokowski
- 8 lutego, 2022
Stosunek kodu do treści jest od wielu lat analizowanym elementem w działaniach SEO. Czy słusznie? Czy sam stosunek kodu do treści wpływa na ranking Google? Czy warto go w ogóle analizować?
Stosunek kodu do treści a stanowisko Google
Już kilkukrotnie – w ostatnich latach – Google odpowiadało na pytania z tym związane. Stanowisko było jednoznaczne, iż nie jest to czynnik rankingowy Google. W dniu 8 lutego 2022 ponownie pracownicy Google odnieśli się do tego tematu w wątku na Reddit -> https://www.reddit.com/r/TechSEO/comments/sndet6/how_important_is_code_to_text_ratio/
Jeśli nie jest czynnikiem rankingowym, to czy powinniśmy nie zwracać na niego uwagi? Czy ilość kodu nie ma znaczenia? Także w tym wątku pada dużo informacji, które mogą być odpowiedzią na te pytania. Sam procentowy stosunek kodu do treści nie ma wpływu. Strona, która ma poniżej 10% nie ma nakładanej żadnej kary od Google. Do analizy tego czynnika warto podejść indywidualnie. Jeśli widzimy, że na danej podstronie jest dużo treści, mimo tego mamy niski code to text radio – może to świadczyć o mocno rozbudowanym kodzie. To może mieć przełożenie na wydajność strony. Oczywiście samą wydajność i prędkość podstron należy przeanalizować w osobnym kroku.
W czym może pomóc ten wskaźnik?
Zapewne jak wielu SEOwców, tak wiele zdań na ten temat 🙂 Ja osobiście używam tego wskaźnika głównie do 2 celów. Pierwszy to zweryfikowanie typów podstron, które mają dużo większą proporcję kodu do treści, niż podstawowe taksonomie w serwisie. Udaje mi się wtedy wyselekcjonować adresy generowane błędnie, puste tagi itd. Dodam tu, że są różne sposoby na taką analizę, ale to jeden z nich.
Drugim zastosowaniem może być śledzenie podstępu prac z treścią po stronie klienta. Załóżmy, że w danej branży istotne są opisy kategorii w e-commerce i jest ich wiele. Klient podejmuje decyzję o samodzielnym tworzeniu tych treści i idzie to “średnio”. Dodatkowo ciężko przekonać klienta do uzupełniania tabeli z wytycznymi i aktualizowanie statusów z uzupełnionymi opisami. Aby poznać skalę zmian, można ponownie przecrawlować serwis i zweryfikować przy ilu adresach kategorii stosunek treści do kodu się zwiększył. To wszystko ma sens, gdy nie zostały dodane jakieś dodatkowe moduły i elementy kodu. Dla pewności można zweryfikować ponownie kategorię bez opisu, czy nadal jej text radio jest na tym samym poziomie.
Zakładając, że do tej pory każda kategoria nie posiadała treści i miała współczynnik na poziomie 10% – możemy po czasie porównać dane nowego crawla z tym wykonanym przy audycie i zweryfikować, ile adresów nadal ma ten sam współczynnik, a w ilu przypadkach się zmienił. Oczywiście można to robić poprzez pobieranie zawartości z danego elementu kodu HTML (w którym jest umieszczony opis kategorii), by pobrać do Excela opisy i zliczyć długość każdego z nich. Ale jeśli ktoś nie do końca sobie z tym radzi, może posiłkować się omawianym tu Code to Text Ratio.
Często po takiej analizie widzimy, czy wykonana praca jest znacząca w skali całego serwisu. Bywa, że takie twarde dane przekonują klienta, że warto zwiększyć tempo lub oddelegować tworzenie treści na zewnątrz firmy. Niejednokrotnie subiektywne odczucie o tempie prac nie pokrywa się z liczbami 🙂
Podsumowanie
Mimo, iż nie jest to czynnik rankingowy – uważam, że warto pobierać dane na temat tzw. text radio i zapisywać przy okazji crawli serwisu. Nie można opierać analizy jakości podstrony na podstawie tego czynnika (szczególnie w podejściu 0/1), bo ilość potrzebnej treści jest uzależniona m.in od intencji zapytania, standardów panujących w danej niszy tematycznej. Można to traktować jako przesłankę do dalszej analizy i prac z serwisem.