Dobór i analiza słów kluczowych – sprawdź, jak zrobić to dzięki tym narzędziom
- Autor: Marek Stokowski
- 9 czerwca, 2019
Odpowiedni dobór słów kluczowych jest czynnością, bez której nie ma możliwości osiągnięcia sukcesu w budowaniu widoczności organicznej strony internetowej – takiej, która będzie przynosiła konwersje. Nie da się ukryć, że pozycjonowanie stron wiąże się z frazami. W ciągu ostatnich lat obserwujemy zmianę podejścia do pracy ze słowami kluczowymi w SEO, ale nadal treść jest elementem, który charakteryzuje zawartość stron internetowych. W artykule tym opiszę, jaki sposób należy podejść do wyboru słów kluczowych oraz jakich narzędzi warto do tego użyć. Zapewne ciągle czytasz i słyszysz, że content marketing jest bardzo ważny. To prawda, ale trzeba go tworzyć w oparciu o odpowiednie słowa kluczowe.
Podstawy analizy słów kluczowych
Aby w odpowiedni sposób omówić metody doboru słów kluczowych, należy zwrócić uwagę, czym są słowa kluczowe. Można nazwać je pewnego rodzaju mostem pomiędzy użytkownikiem szukającym informacji w wyszukiwarce a wynikami organicznymi. Gdy zależy nam na znalezieniu w wyszukiwarce Google informacji, wpisujemy konkretne słowa kluczowe. Odzwierciedlają one naszą intencję. Codziennie użytkownicy zasypują wyszukiwarkę ogromną ilością zapytań. Nasza rolą jest opracowanie takiej listy słów, które wpisują nasi potencjalni klienci. Bez tego ciężko będzie dać się odnaleźć w wynikach organicznych Google. Tutaj pojawia się pierwsze pytanie. Skąd czerpać inspirację podczas dobierania słów kluczowych?
Typy i rodzaje słów kluczowych
Zanim zajmiemy się czynnością taką jak analiza słów kluczowych, warto zastanowić się jakiego typu frazy mamy do wyboru. Oto podstawowe typy słów kluczowych.
1. Brandowe słowa kluczowe
Są to głównie nazwy firm, czy też marka produktu.
2. Ogólne słowa kluczowe
Składają się zazwyczaj z 1-2 wyrazów i są to wyjątkowo generyczne słowa. Należą do nich takie frazy kluczowe jak np. buty, odzież, płyty, telewizory. Często wybierane są przez niedoświadczone osoby, które kierują się ich wysokim potencjałem wyszukiwań. Dlaczego to błąd? Z jakiego powodu takie słowo kluczowe nie jest najlepszym pomysłem? Po pierwsze to konkurencyjność tych słów jest tak duża, że wypozycjonowanie ich wymaga dużego nakładu finansowego. Drugim problemem jest to, że z takiego zapytanie nie możemy odczytać intencji. Nie wiemy jakiego produktu dokładnie szuka użytkownik. Ciężko odseparować w tym przypadku naszych potencjalnych klientów.
3. Słowa kluczowe tzw. long tail
Słowa kluczowe Long Tail (tzw. długi ogon) składają się z większej liczby wyrazów. Posiadają one dużo mniejszy potencjał wyszukiwań niż krótkie frazy. Właśnie z tego powodu są często pomijane w strategii SEO – prowadzonej przez przedsiębiorców. Zapominają oni jednak o tym, że tak precyzyjne słowo kluczowe jak “kurtki jesienne damskie duże rozmiary”, zapewni nam dużo większe prawdopodobieństwo zakupu. Dzięki temu sprowadzimy bardziej precyzyjny i wartościowy ruch. Jest to szczególnie przydatne podczas pozycjonowania sklepów internetowych Pod warunkiem, że posiadamy w asortymencie tego typu produkty.
Źródła informacji o słowach kluczowych
Warto zacząć od dokładnej analizy strony i zapoznania się z daną branżą. Dobierając słowa kluczowe do pozycjonowania sklepu internetowego z odzieżą, warto zacząć od rozpisania podstawowych słów, które odzwierciedlają naszą stronę i jej ofertę. Przykładem mogą być takie działy sklepu internetowego takie jak:
- buty
- bluzy
- kurtki
- koszulki
Walka o widoczność na tak ogólne słowa kluczowe jest nie tylko trudna, ale i mało efektywna. Sprzedając w sklepie tylko konkretne rodzaje odzieży, nie zaspokoili byśmy potrzeb osób wpisujących tak bardzo ogólne zapytania. Właśnie dlatego dzielimy bazę słów na mniejsze zbiory i szukamy precyzyjnych zapytań, które przyniosą nam sprzedaż. W przypadku działu kurtek warto tworzyć m.in. następujące podzbiory:
- kurtki damskie
- kurtki zimowe damskie
- kurtki skórzane damskie
- kurtki damskie wiosenne
- kurtki jeans damskie
- kurtki przeciwdeszczowe damskie
- kurtki sportowe damskie
- kurtki męskie
- kurtki zimowe męskie
- kurtki skórzane męskie
- kurtki męskie wiosenne
- kurtki jesienne męskie
- kurtki męskie przejściowe
- kurtki jeansowe męskie
Pomysłów na budowę jeszcze bardziej precyzyjnych słów kluczowych może być o wiele więcej. Aby ułatwić tą czynność, warto korzystać z narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych. Postaram się przedstawić i krótko opisać najbardziej popularne i używane przeze mnie. Wśród nich znajdują się zarówno płatne, jak i darmowe narzędzia.
Dobór słów kluczowych z płatnymi narzędziami
Na polskim rynku może znaleźć kilka narzędzi, które są najczęściej używane przez specjalistów SEO oraz właścicieli serwisów. Podczas pracy przy SEO swojej strony, warto skorzystać z tego typu narzędzi. Oto najczęściej używane przeze mnie, podczas pracy na słowach kluczowych.
Senuto
Brand Senuto jest dobrze znany każdemu, kto posiada podstawową wiedzę o SEO. Często używany jest do weryfikacji widoczności organicznej i sprawdzania słów kluczowych, pod którymi wyświetla się nasza strona. Znajdziemy tam jednak wiele innych funkcji, takich jak m.in. baza słów kluczowych. Po wpisaniu tam ogólnej frazy, mamy możliwość analizowania powiązanych z nią semantycznie słów kluczowych.
Możemy filtrować wyniki – m.in. po występowaniu w nim słowa kluczowego.
Dzięki bazie słów kluczowych Senuto nie tylko zweryfikujemy potencjał wyszukiwań, ale i znajdziemy powiązane semantycznie słowa i zadbamy o swój topical authority. Każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej na ten temat, odsyłam do artykułu Damiana Sałkowskiego -> https://www.senuto.com/pl/blog/pora-zmienic-podejscie-slow-kluczowych/ .
Semstorm
Kolejnym dobrze znanym narzędziem jest Semstorm. Podobnie jak Senuto, tutaj również wielu specjalistów i klientów weryfikuje widoczność serwisów internetowych. Jest też często wykorzystywana przez specjalistów od social media. Jedną z sekcji jakie znajdziemy po zalogowaniu jest “Słowa kluczowe”. Jedną częściej używanych przeze mnie funkcji związanych z słowami kluczowymi jest narzędzie nazwane “Ecommerce”. Po wpisaniu słowa kluczowego “kurtki damskie”, otrzymamy powiązane słowa kluczowe.
Ciekawą funkcjonalnością jest filtrowanie fraz kluczowych, które zawierają dane słowo.
Oprócz informacji o liczbie wyszukiwań w Google – możemy również zweryfikować, czy słowo jest popularne na platformach sprzedażowych, takich jak amazon czy allegro.
Ahrefs
Kolejnym narzędziem pomocnym w analizie i doborze słów kluczowych jest Ahrefs. Jest to narzędzie, które dla wielu osób z branży kojarzy się z analizą linków. Właściciele tego narzędzia stale rozwijają jego funkcjonalność. Moduł przydatny przy pracy ze słowami kluczowymi to Keywords explorer 3.0.
Mamy tutaj możliwość analizy słów kluczowych nie tylko w Google, ale i w Amazonie i YouTube. Po rozpoczęciu analizy otrzymujemy podstawowe informacje na temat słowa kluczowego.
To jednak nie wszystko. Otrzymujemy również podpowiedzi innych powiązanych słów kluczowych.
Kolejną dawką informacji, z której bardzo często korzystam, jest historia TOP5 dla konkretnej frazy.
Do czego to w ogóle może się przydać? Dzięki w/w wykresowi możemy przeanalizować, czy w TOP5 następuje ruch pozycji. W przypadku tzw. “zabetonowanych” wyników wyszukiwania, lepiej skupić się poszukiwaniu mniej konkurencyjnych słów z dłuższego ogona.