Lokalne SEO – czym jest i jak zaistnieć w lokalnych wynikach wyszukiwania oraz Google Moja Firma?
- Autor: Marek Stokowski
- 8 lutego, 2021
Pozycjonowanie lokalne stron ma na celu poprawę widoczności strony internetowej w określonym obszarze. To szczególnie ważne w przypadku lokalnych biznesów, których oferta jest skierowana właśnie do osób z danego regionu. Przykład stanowią tu np. warsztaty samochodowe, fryzjerzy, cukiernie i wiele innych. Nie wiesz, czym cechuje się pozycjonowanie lokalne stron internetowych, jaka jest jego specyfika? Co możesz zrobić, aby poprawić widoczność swojej strony w wynikach wyszukiwania (tzw. lokalne SEO)? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!
Poznaj zalety pozycjonowania lokalnego
Atutem pozycjonowania lokalnego jest nakierowanie klienta na firmę, która dostarcza produkty czy usługi w określonym regionie. Dzięki temu potencjalny klient będzie miał ułatwione zadanie podczas wyszukiwania firmy, która jest w stanie go obsłużyć. Wystarczy, że wyświetli lokalne wyniki wyszukiwania – zarówno standardowe SERPy, jak i wyniki w mapach Google.
Korzyścią takiej formy lokalnego SEO dla przedsiębiorcy będzie z kolei wysoce skuteczna promocja o pożądanym zasięgu bez generowania wysokich kosztów związanych z reklamą ogólnopolską. Czym cechuje się skuteczne, pozycjonowanie lokalne?
Specyfika wyszukiwania w lokalnych wynikach wyszukiwania
Nieodłącznym elementem dzisiejszej rzeczywistości jest powszechny dostęp do smartfona i internetu. To pozwala użytkownikom na stały dostęp do informacji. Jeśli zatem nagłą potrzebą będzie np. skorzystanie z usług mechanika czy fryzjera – po wpisaniu w Google takiego hasła nawet bez doprecyzowania miasta użytkownik otrzyma listę wyników z okolicy. Odpowiada za to geolokalizacja wyników wyszukiwania – pozwala ona na wskazanie położenia dzięki skorzystaniu z adresu IP sprzętu lub GPS.
Sprawdźmy teraz, jak wyglądają wyniki wyszukiwania po wpisaniu samej nazwy usługi – z założeniem doprecyzowania wyników poprzez geolokalizację.
W obu przypadkach otrzymujemy wyniki dla danego miasta. Używając samej nazwy usługi, Google – z wykorzystaniem geolokalizacji – zaproponowało zakłady fryzjerskie z najbliższej okolicy.
Ta forma prezentacji wyników wyszukiwania z powodzeniem zastępuje korzystanie z archaicznych już, ale dla wielu wciąż żywych w pamięci książek teleadresowych czy papierowych map. Wykorzystanie potencjału, jaki oferuje internet to niejako konieczność wśród współczesnych przedsiębiorców. Dzięki geolokalizacji można z łatwością dotrzeć do tych internautów, którzy są zainteresowani produktami czy usługami w obszarze o konkretnym zasięgu od miejsca, w którym aktualnie przebywają. Lokalne pozycjonowanie daje nam możliwość dotarcia do potencjalnych klientów z okolicy.
Lokalne SEO - w jakich branżach?
Małe i średnie firmy powinny skupić się na lokalnym pozycjonowaniu strony internetowej przede wszystkim wtedy, gdy chcą trafić ze swoją ofertą do osób przebywających na określonym obszarze, w promieniu umożliwiającym udanie się do danej firmy.
Jakich branż to dotyczy najbardziej?
- gastronomia,
- kwiaciarnie,
- zakłady fryzjerskie i kosmetyczne,
- firmy budowlane i wykończeniowe,
- usługi sprzątania,
- warsztaty samochodowe.
W sytuacji, gdy podczas wyszukiwania w Google lokalna firma pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania (tzw. SERPach) – automatycznie zwiększa się prawdopodobieństwo, że internauta zostanie klientem danego przedsiębiorstwa, które zainwestowało w pozycjonowanie lokalne.
Od czego zacząć pozycjonowanie lokalne stron?
Punktem wyjściowym Twoich wysiłków w pozycjonowaniu lokalnym strony internetowej powinna być odpowiednia optymalizacja strony www. Dzięki urealnieniu kilku poniższych wskazówek uda Ci się trafić do lokalnego klienta. Mowa między innymi o:
- umieszczeniu dokładnego adresu firmowego wraz z danymi kontaktowymi (w tym również numer telefonu i adres e-mail),
- wskazanie na stronie "o mnie" słów kluczowych odnoszących się do profilu firmy i jej lokalizacji, np.: "warsztat samochodowy w Rzeszowie",
- umieszczanie istotnych haseł kluczowych na stronie, ze szczególnym uwzględnieniem tych odnoszących się do lokalizacji,
- zoptymalizowanie nagłówków (H1, H2, H3 itp.) oraz meta-tagów,
- umieszczenie znacznika na mapach Google.
Działania off-site, które zwiększą widoczność Twojego biznesu
Podczas pozycjonowania lokalnego trzeba również zadbać o takie aspekty jak:
Regularne pozyskiwanie linków, które kierują do strony. Najefektywniejsze są portale lokalne takie jak np. urząd miasta czy portal tematyczny kierowany do mieszkańców danego regionu (im bardziej unikalne i niedostępne dla ogółu źródło linków, tym wydajniejsze pozycjonowanie lokalne),
Umieszczenie wizytówki firmy w katalogu firm (tzw. NAPy odgrywają istotną rolę w pozycjonowaniu lokalnym),
Zachęcanie klientów do zamieszczania pozytywnych opinii na wizytówce Google oraz na profilach społecznościowych (zdobywanie prawdziwych pozytywnych opinii oraz odpowiadanie na te mniej pochlebne – są to czynności ważne podczas budowaniu widoczności w Google Moja Firma),
Zamieszczanie wpisów na lokalnych forach dyskusyjnych – powinny przy tym nie być formą nachalnej reklamy, ale wnosić realną wartość dla użytkownika.
Google Moja Firma - co musisz o niej wiedzieć?
Ujmując to najprościej – to forma internetowej wizytówki, która ma realny wpływ na jakość lokalnego pozycjonowania. Jeżeli zależy Ci na trafieniu do klientów z pobliskiego od siedziby firmy obszaru – to kolejny krok, na którym powinieneś się skupić.
Co ważne – posiadanie wizytówki w Google Moja Firma nie wymaga posiadania swojej witryny. Samodzielne założenie profilu jest bardzo proste – wystarczy działać zgodnie z podanymi instrukcjami. Podstawowe informacje, jakie muszą się tam znaleźć, aby usprawnić pozycjonowanie lokalne to m.in.:
- nazwa firmy,
- profil prowadzonej działalności,
- adres,
- podstawowe dane kontaktowe,
- godziny otwarcia,
- adres www posiadanej strony.
Kompletne uzupełnienie tych danych zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się w wynikach wyszukiwania.
Co więcej, Google Moja Firma umożliwia zostawienie opinii klientom, którzy skorzystali już z usług firmy.
Warto tutaj zadbać o to, aby zgromadzone opinie miały pozytywny wydźwięk – w przeciwnym razie klienci mogą pomijać firmy z dużą ilością niekorzystnych recenzji.
Pozycjonowanie lokalne stron - akcelerator Twojego biznesu
Globalne promowanie swoich usług czy produktów nie jest uzasadnione w każdym przypadku. Jeśli bowiem charakter i profil Twojej firmy jest skierowany wyłącznie na pozyskanie i obsługę klientów z Twojego regionu – wówczas inwestycja na promowanie o zasięgu krajowym będzie nietrafiona. Dlaczego? Przyczyna jest prosta – kierowanie ruchu i klientów z drugiego końca Polski – do firmy, która z uwagi na odległość nie będzie w stanie wykonać usługi – nie ma uzasadnienia.
Poza tym – jak dowodzą najnowsze badania – około 3/4 użytkowników urządzeń mobilnych (smartfony, tablety) wykorzystuje właśnie lokalne wyniki wyszukiwania. To dodatkowo potwierdza, dlaczego warto skupić się właśnie na takim rodzaju działań, jak pozycjonowanie lokalne. Powierzenie tego zadania doświadczonemu specjaliście / freelancerowi SEO zwiększa Twoje szanse na pozyskanie nowych klientów.