SaaS vs Open Source — jak wybrać oprogramowanie sklepu internetowego
- Autor: Marek Stokowski
- 2 września, 2018
Z każdym rokiem liczba użytkowników sklepów internetowych rośnie, a wraz z nią wartość rynku E-commerce w Polsce. Według raportu „E-commerce w Polsce 2017” przygotowanego przez Gemius — wartość rynku sprzedaży internetowej w Polsce szacowana jest na 36-40 mld złotych ( więcej na https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/najnowsze-dane-o-polskim-e-commerce-juz-dostepne.html ). Wartość ta z roku na rok zwiększa się. Coraz więcej osób przekonuje się do zakupów w sieci. Spowodowane jest to niepodważalną wygodą i wciąż rosnącym bezpieczeństwem takich transakcji. Wzrasta także liczba młodych użytkowników internetu, dla których zakupy online są czymś oczywistym i w pełni bezpiecznym.
Z uwagi na coraz większą wartość rynku oraz liczbę klientów, wiele osób podejmuje decyzję o rozpoczęciu sprzedaży internetowej. Próg startu dla takiego biznesu jest dużo niższy niż w przypadku sprzedaży stacjonarnej. Nie musimy na starcie ponosić kosztu wynajęcia lokalu użytkowego czy też zatrudnienia pracowników. Planujesz założenie sklepu internetowego? Zapewne masz w głowie wizję samodzielnej pracy w domowym zaciszu. Jedyne co musisz zrobić to założyć działalność gospodarczą, wykupić domenę i wybrać oprogramowanie do sklepu internetowego. W tym momencie stajesz przed decyzją, która będzie miała ogromny wpływ na dalszy rozwój Twojego E-commerce.
Rodzaje oprogramowania sklepu internetowego
Nie ma miesiąca, by na grupach FB dotyczących e-commerce oraz marketingu internetowego, ktoś nie pytał jakie oprogramowanie sklepu internetowego wybrać. Wiele osób nie dostrzega większej różnicy i szukają rad w internecie. Postaram się w tym artykule opisać rodzaje silników sklepowych i zwrócić uwagę na to, czym kierować się przy wyborze.
Sklepy internetowe dzielimy głównie na sklepy oparte o SaaS oraz sklepy typu Open Source. Poniżej przeczytasz, czym różnią się oraz jaki rodzaj sklepu będzie najbardziej spełniał Twoje oczekiwania.
Oprogramowanie do sklepu internetowego w modelu SaaS
Sklep internetowy w modelu SaaS (Software as a Service) to oprogramowanie przechowywane na serwerach jego dystrybutora (m.i n.: Shoper, Shoplo, Click Shop czy też IdoSell Shop). Przedsiębiorca dokonuje regularnej opłaty, za którą otrzymuje możliwość prowadzenia sprzedaży w sklepie.
Możemy uruchomić taki sklep na okres testowy i sprawdzić, czy odpowiada naszym oczekiwaniom. Uruchomienie go jest bardzo proste i zazwyczaj mamy do wyboru kilka darmowych motywów graficznych, które możemy modyfikować w panelu administracyjnym. W większości firm standardem staje się przenoszenie elementów strony metodą drag and drop (przenoszenie elementów przy użyciu myszki tzw. “Przeciągnij i upuść”).
Podstawowe zalety rozwiązania tego typu:
- cena abonamentu uwzględnia koszt hostingu
- dostawca oprogramowania zajmuje się aktualizacją silnika sklepowego
- jeśli nie posiadasz domeny – możesz postawić sklep na subdomenie producenta
- wsparcie techniczne w razie awarii sklepu
- nie ma konieczności posiadania wiedzy o html, php lub posiadania własnego programisty
- dostosowanie do norm prawnych następuje po stronie producenta sklepu
- możliwość skorzystania z bezpłatnego okresu testowego
- gotowe moduły integracji z firmami kurierskimi, systemami płatności oraz porównywarkami
- preferencyjne stawki współpracy z w/w firmami (wynegocjowane przez producenta oprogramowania)
Sklepy w modelu SaaS mają oczywiście też pewne wady. Te według mnie te najbardziej istotne to:
- minimalny lub zerowy wpływ na budowę i optymalizację sklepu, za który przecież płacisz
- wdrożenie indywidualnego motywu graficznego możliwe jest tylko za pośrednictwem grafików i programistów producenta oprogramowania – jest to duży koszt
- sklep w modelu SaaS nie jest Twoją własnością – w przypadku zamknięcia platformy przestaniesz płacić, ale nie masz już sklepu
- w niektórych firmach wielkość abonamentu uzależniona jest od transferu lub wielkości sprzedaży
- regularnie musisz płacić abonament za prowadzenie sprzedaży
- możliwość umieszczenia przez producenta własnego kodu śledzenia Google Analytics
SaaS a optymalizacja SEO
Posiadając sklep na serwerze producenta, musisz mieć świadomość bardzo małego wpływu na jego optymalizację — znacznie utrudnia to pozycjonowanie sklepu internetowego. Z mojego doświadczenia większość rekomendacji wynikających z audytu SEO, nie jest możliwe do wdrożenia — sytuację tą potwierdzi każdy doświadczony specjalista SEO. Nie mamy wpływu na to, w jaki sposób używane są tagi, takie jak rel=canonical czy też zakres wdrożenia danych strukturalnych. Jedyne co możesz w takim przypadku zrobić, to zgłosić taką prośbę do producenta. Rozwiązania są dwa — wdroży to za wielką opłatą lub odpisze, że przeanalizuje i być może wdroży przy aktualizacji. Wybierając to rozwiązanie, miej na uwadze ograniczenia, jakie za tym idą .
Sklepy internetowe oparte o Open Source
Decydując się na sklep internetowy w licencji Open Source, otrzymujesz darmowy dostęp do oprogramowania sklepu – dostępne jest na stronie producenta lub jako instalator w koncie hostingowym. Nie musisz ponosić comiesięcznej opłaty za dostęp do sklepu i aktualizację. Możliwości personalizacji sklepu oraz optymalizacji są ogromne. Poznaj najważniejsze zalety sklepów na licencji Open Source:
- oprogramowanie sklepu jest darmowe i dostępne dla każdego
- nie ma opłat za aktualizowanie silnika sklepu
- masz dostęp do kodu źródłowego oraz możliwość jego edycji
- masz większe możliwości wdrożyć wytyczne z audytu SEO
Tak jak każde rozwiązanie, tak i to nie jest bez wad. Jeśli nie masz podstawowej wiedzy o technologiach takich jak html, php czy też umiejętności zarządzania kontem hostingowym — konieczne będzie opłacenie własnego programisty . Można zlecić wdrożenie sklepu firmie zewnętrznej, ale każda kolejna zmiana, przebudowa i aktualizacja to dodatkowy koszt. Sprawdź minusy wyboru sklepu na darmowej licencji:
- we własnym zakresie musisz wykupić odpowiedni hosting
- konieczna jest własna domena
- bez podstawowej wiedzy o technologiach serwerowych, samodzielne uruchomienie sklepu nie jest proste
- brak automatycznych aktualizacji — samemu odpowiadasz za aktualizację sklepu
- brak wsparcia technicznego w razie awarii sklepu (jedynie, gdy awaria dotyczy samego serwera)
- samodzielnie musisz dostosować sklep do obowiązków prawnych (słynne RODO)
- integrując swój sklep z zewnętrznym oprogramowaniem, musisz ponieść koszt dodatkowych modułów
- podpisując umowę z firmą kurierską, czy też innym zewnętrznym podmiotem, nie masz żadnych preferencyjnych stawek.
Open Source a optymalizacja SEO
Biorąc pod uwagę aspekty związane z optymalizacją SEO – wybór darmowej licencji i umieszczenie sklepu na własnym serwerze, to dużo lepsze rozwiązanie. Mimo że wiąże się to często z wynajęciem programisty, to koszt ten zwraca się wraz z poprawą widoczności. Bez problemu poprawisz strukturę serwisu, zoptymalizujesz prędkość oraz zadecydujesz jakiego typu treści chcesz wyindeksować z wyników wyszukiwania. Są to aspekty bardzo ważne, w kontekście pozycjonowania sklepów internetowych.
Najpopularniejsze platformy sklepowe w Polsce - ranking
Według danych opublikowanych przez serwis Builtwith najczęściej wybierane platformy Open Source to:
- PrestaShop
- WooCommerce
- OpenCart
- osCommerce
- Magento
Wśród sklepów SaaS najpopularniejsze to:
- Shoper
- Wix stores
- Sote
Nie zajmuje się dystrybucją żadnego z nich i nie chcę wyrażać subiektywnego zdania na temat opisanych powyżej skryptów sklepów. Obserwując dyskusje w mediach społecznościowych i najczęstsze pytania dotyczące Shoper’a, PrestaShop, WooCommerce oraz Magento – postaram się w skrócie opowiedzieć o nich.
Shoper
Oprogramowanie to występuje pod dwoma postaciami – sklep trzymany na serwerze Shopera (opłata abonamentowa) oraz licencja samodzielna instalowana na naszym serwerze (w rozliczeniu z resellerem Shopera ponosimy co roku tylko koszt asysty oraz aktualizacji). Przy drugim rozwiązaniu mamy dostęp do plików naszego sklepu i możemy dokonać podstawowej optymalizacji SEO oraz dostosować indywidualny wygląd sklepu (poprzez pliki CSS). Dobre rozwiązanie dla osób o małej wiedzy na temat programowania oraz ceniących sobie asystę techniczną.
WooCommerce
Jest to nie tyle skrypt sklepowy, co wtyczka wzbogacająca WordPressa o możliwość prowadzenia sprzedaży. Jest to wyjątkowo intuicyjny soft, który umożliwia równoczesne prowadzenie bloga firmowego oraz sprzedaż produktów. Ważne jest to, że przy większej ilości produktów WooCommerce staje się coraz mniej wydajny. Rozwiązanie to jest popularne wśród osób, które od początku wiedzą, że będą miały mały asortyment – między innymi osoby sprzedające różnego rodzaju kursy, produkty ręcznie robione. WooCommerce uruchamiamy poprzez zainstalowanie na serwerze WordPressa (licencja Open Source) i wgranie do niego wtyczki.
PrestaShop
Skrypt sklepu internetowego PrestaShop rekomendowany jest dla osób, które planują prowadzić sprzedaż większej ilości produktów. Jako typowy Open Source daje nam on możliwość optymalizacji SEO. Różnego rodzaju integracja z zewnętrznym oprogramowaniem możliwa jest, po wcześniejszym zakupie odpowiedniego modułu w sklepie https://addons.prestashop.com/pl/ . Administrowanie sklepem jest dość proste i dużo bardziej intuicyjne, niż w przypadku kolejnego opisanego oprogramowania.
Magento
Oprogramowanie Magento wybierane jest najczęściej przez duże firmy. Dlaczego tak jest? Daje ono ogromne możliwości programowania i integrowania z innymi systemami. Wybierając skrypt istotnym pytaniem jest – czy potrzebuję tych ogromnych możliwości? Jeśli uważasz, że może kiedyś się przyda, to poznaj wady tego pomysłu… Magento da Ci ogromne możliwości, ale… Do wdrożenia tych funkcjonalności potrzebujesz do tego dobrego developera. Dodatkowo, by sklep na Magento działał stabilnie i szybko – potrzebujesz dużo większego i szybszego serwera, niż w wypadku np. Shopera czy PrestaShop.
SaaS czy Open Source - podsumowanie
Żaden artykuł nie da Ci jasnej i gotowej odpowiedzi co jest lepsze – Open Source czy SaaS. Decyzja należy do Ciebie, ale zanim ją podejmiesz. to sprawdź jakie masz potrzeby. Po stworzeniu takiej listy – porównaj ją z charakterystyką danego typu oprogramowania. Tworząc ten artykuł, mam nadzieję, że unikniesz problemów z rozwojem swojego sklepu. Jeśli planujesz dość duży sklep i już w głowie masz ogromną personalizację – unikaj rozwiązań SaaS, bo będą Cię ograniczały. Dla osób, które planują tylko dodatkową sprzedaż kilku produktów np. w postaci kursów na swoim specjalistycznym blogu – odradzałbym jakieś perspektywiczne ale i trudne w obsłudze skrypty. W mojej ocenie wtedy lepiej zainstalować wtyczkę WooCommerce (szczególnie, gdy prowadzimy już bloga na WordPressie).
Jeśli korzystasz jeszcze z innego skryptu, lub chcesz się podzielić wadą lub zaletą o której nie wspomniałem – podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach. Wierzę w to, że ułatwi to innym wybór rozwiązania dopasowanego do potrzeb.