Jak dodać stronę do wyszukiwarki Google?
- Autor: Marek Stokowski
- 23 września, 2018
Jesteś w trakcie otwierania swojego biznesu i masz już stronę? Po pierwszej fali entuzjazmu, zauważasz jej brak w wynikach wyszukiwania Google. W tym momencie rodzi się pytanie – jak dodać stronę do Google? Często zauważam takie pytanie na różnych grupach FB dotyczących SEO/SEM lub ecommerce. Dodanie strony do Google nie jest takie trudne. Wystarczy posiadać elementarną wiedzę z tym związaną. W tym artykule postaram się wyjaśnić, jakie sposoby na dodawanie strony do wyszukiwarki Google działają. Pamiętaj, że skuteczne pozycjonowanie stron to w pierwszej kolejności ich zaindeksowanie w Google.
Najbardziej popularną i wykorzystywaną metodą do indeksowania nowych adresów url od lat było narzędzie Submit URL. Dodawano w ten sposób nie tylko własne strony, ale także obce adresy z linkami wychodzącymi do nas, czy też naszych zaplecz . Nadużywanie tego narzędzia doprowadziło do tego, że 25 lipca 2018 Google wyłączyło submit URL. Każdy kto teraz wejdzie pod dobrze znany adres https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url otrzyma poniższy komunikat.
W ostatnich dniach pojawiła się informacja, że nie tylko Google rezygnuje z masowego indeksowania adresów URL. Także Bing postanowił zablokować dodawanie stron do swojego indeksu przez osoby, który nie zweryfikowały własności domeny. Więcej o tym pod adresem https://searchengineland.com/bing-shuts-down-public-url-submission-tool-305559 .
Dodanie strony do wyszukiwarki Google w narzędziu Search Console
Zgodnie z informacją, którą znajduje się po wejściu w adres dawnego narzędzia submit url – stronę możemy zaindeksować przy użyciu narzędzia Google Search Console. Warto jednak wspomnieć o tym, że dodawanie strony do wyszukiwarek takich jak Google wymaga zweryfikowania własności witryny. W przypadku narzędzia giganta z Mountain View, weryfikacja możliwa jest na kilka sposobów:
- dodanie pliku weryfikacyjnego przy użyciu FTP
- dodanie kodu HTML do sekcji
- wykorzystania zaimplementowanego kodu Google Analytics
- korzystanie z menedżera tagów Google
- zalogowanie się do konta dostawcy domeny.
Po zweryfikowaniu własności mamy 2 możliwości zgłoszenia strony do google – za pomocą mapy strony (Google Sitemaps) oraz narzędzia pobierania adresów URL (Pobierz jako Google).
Zgłoszenie strony do Google przy użyciu sitemapy
Pierwszym ze sposobów na indeksację nowych adresów w wyszukiwarce Google jest wygenerowanie pliku .xml z mapą strony internetowej. Dla osób, które nie wiedzą jak powinna wyglądać – odsyłam do instrukcji https://support.google.com/webmasters/answer/183668?hl=pl. Stworzoną wcześniej mapę strony, musimy jeszcze zgłosić, by trafił na nią GoogleBot. Zgodnie z instrukcjami od Google możemy to zrobić na 3 sposoby:
- dodanie mapy strony w zweryfikowanym wcześniej koncie Google Search Console
- umieszczenie w pliku robots.txt odnośnika do adresu sitemapy ( Sitemap: http://twojadomena.pl/adres-mapy-witryny.xml )
- pingując adres sitemapy przy pomocy adresu – http://www.google.com/ping?sitemap=https://twojadomena.pl/adres-mapy-witryny.xml
Zarówno umieszczenie adresu sitemapy w robots.txt, jak i pingowanie jej – możliwe jest bez wcześniejszego zweryfikowania domeny w GSC. W przypadku pliku robots.txt potrzebny będzie dostęp do FTP’a lub edycja pliku w CMSie (jeśli taka funkcjonalność jest wdrożona).
Zgłoszenie strony do Google z wykorzystaniem Pobierz jako Google
Drugim sposobem na wykorzystanie Google Search Console w procesie indeksacji nowych adresów, jest narzędzie Pobierz jako Google. Jest on banalnie prosty. Wystarczy wpisać adres podstrony.
Mamy do wyboru dwa tryby. Pierwszy z nich – “Pobierz” powoduje wysłanie pod ten adres GoogleBota, który ma za zadanie sprawdzić jego zawartość.
Wybierając “Pobierz i zrenderuj” wykonujemy ten sam proces, ale mamy także możliwość zweryfikowania, w jaki sposób Google renderuje naszą stronę i czy wersja dla użytkownika i GoogleBota jest identyczna.
Zaraz po wybraniu sposobu pobrania zawartości podstrony – należy wysłać zgłoszenie do zaindeksowania za pomocą przycisku “Poproś o zaindeksowanie”. Zgłoszenie takie w przypadku pierwszego indeksowania daje efekty natychmiast (w większości przypadków).
Jeśli chodzi o przeindeksowanie zmian na już dodanej do indeksu podstronie – zależy to od tego, kiedy ostatni raz był na niej GoogleBot. Jeśli ostatni raz był kilka dni temu, to zdarzało się, że proces przeindeksowania należało powtórzyć po upływie kilku dni.
Linkbulding a dodawanie strony do Google
Po usunięciu narzędzia submit URL wiele osób zadaje sobie pytanie – jak dodać stronę do google, gdy nie mamy do niej praw? W tym przypadku na pomoc przychodzą linki 🙂 Nie ma prostszego sposobu niż zdobycie linków zewnętrznych do adresów, które chcemy zaindeksować. Nie chcę się wypowiadać co do tego czy dobry pomysłem jest indeksowanie za pomocą SWL… Nie będę także, jako kolejna osoba powielać informację, że jeśli umieszczasz linki na stronie, która sama nie jest w stanie zaindeksować się samodzielnie – nie jest to dobry linkbulding. A Ty jakie masz zdanie na temat indeksowania za pomocą linków oraz używania do tego SWLi? Zostaw swoją opinię w komentarzu 🙂
Dodawanie adresu URL do Google poprzez pingowanie strony
W internecie można znaleźć różnego rodzaju oprogramowania do pingowania adresów URL. Jednym z nich jest https://pingomatic.com/.
W moim przypadku skuteczność narzędzia była bardzo mała. Ciężko mi jednak ocenić je na podstawie bardzo małej próbki danych – po wykonaniu kilku nieudanych prób, przestałem go używać. Warto jednak spróbować samemu i wyciągnąć wnioski.
Dodawanie strony do Google - podsumowanie
Jak widać sposoby na dodawanie stron do wyszukiwarki Google różnią się. Szczególnie te dotyczące stron zweryfikowanych oraz tych, do których nie mamy praw. W przypadku naszych serwisów sprawa jest dość prosta i wystarczy zweryfikować domenę w GSC. Trochę więcej problemów sprawia indeksowanie “obcych” adresów URL. Wierzę, że już niedługo zaczną rozwijać się narzędzia prywatne, które będą przyspieszały taką indeksację… Będą się one promowały na omawianym wyżej wyłączeniu narzędzia Submit URL.