Narzędzie Submit URL wyłączone przez Google
- Autor: Marek Stokowski
- 29 lipca, 2018
Narzędzie Submit URL jest dobrze znane specjalistom SEO. Kto z nas nie używał go systematycznie, by indeksować podstrony znajdujące się na obcych domenach? Chyba każdy, kto zajmuje się linkbuldingiem doskonale zna to narzędzie.
Każdy kto po 25 lipca 2018 roku wszedł pod adres https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url otrzymał już powyższy komunikat. Narzędzie, które według Google było nadużywane do indeksowania stron z linkami – zostało całkowicie wyłączone. Informację tą możemy przeczytać na Twitterze.
We've had to drop the public submission feature, but we continue to welcome your submissions using the usual tool in Search Console and through sitemaps directly.
— Google Webmasters (@googlewmc) July 25, 2018
Skuteczność tego narzędzia w ostatnim okresie pozostawiała i tak wiele do życzenia. Pamiętam czasy, gdy kilka lat temu wystarczyło dodanie adresu do Submit URL i po chwili był już zaindeksowany. Google świadome nadużyć ograniczyło w ostatnim czasie limit zgłoszeń adresów – mniej więcej w tym okresie zauważyłem bardzo niską skuteczność tego narzędzia. Najwyraźniej Google chciało nas już oswoić z myślą, iż niedługo nie będzie już możliwości indeksowania stron, których nie jesteśmy właścicielami.
Co zamiast Submit URL?
Google w swoim komunikacie zachęca do skorzystania z 2 sposobów na indeksowanie nowych treści. Problem w tym, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy jesteśmy właścicielami domeny. Jak dodać stronę do wyszukiwarki Google?
Dodanie adresu do sitemapy
Aby nowe podstrony naszej strony szybko się zaindeksowały – należy dbać o aktualność sitemapy. Adresy dodane do niej w krótkim czasie pojawiają się w indeksie.
Pobierz jako Google w Google Search Console
Kolejnym sposobem na zaindeksowanie podstrony w swoim serwisie internetowym jest skorzystanie z funkcji “Pobierz jako Google” w Google Search Console. Jeśli tylko mamy zweryfikowaną domenę możemy pobrać zawartość dowolnego adresu wewnątrz domeny.
Podsumowanie
Z dniem 25 lipca znacznie ograniczyła się możliwość indeksowania obcych adresów internetowych. W mojej ocenie Google chce wymusić na nas dodawanie linków do miejsc, które nie będą miały problemu z samodzielną indeksacją. Czy tak się stanie? Wydaje mi się, że obecna sytuacja to szansa na rozwój narzędzi, które służą do indeksacji adresów czyli tzw. systemów indeksacji linków.