Jak założyć sklep internetowy? Myśląc od początku o SEO…
- Autor: Marek Stokowski
- 7 marca, 2019
Każdego roku wartość rynku e-commerce w naszym kraju systematycznie wzrasta. Zgodnie z raportem Gemius „E-commerce w Polsce 2017” – wartość rynku sprzedaży internetowej w Polsce szacowana jest na 36-40 mld złotych. Coraz więcej osób decyduje się na otwarcie firmy a w szczególności biznesu e-commerce. W tym licznym gronie ogromną część stanowią kobiety. Też o tym myślisz? To artykuł właśnie dla Ciebie!
Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Bardzo często sposobem na jego zrealizowanie jest założenie własnego sklepu internetowego. Dlaczego ten sposób prowadzenia sprzedaży cieszy się tak ogromną popularnością? Powody są dość oczywiste:
- koszt otwarcia sklepu internetowego jest dużo niższy, niż w wypadku stacjonarnego
- w początkowych etapie rozwoju sklepu możesz prowadzić go samemu
- nie musisz od razu wynajmować lokalu użytkowego
- rodzice mogą połączyć opiekę nad dzieckiem z prowadzeniem sklepu internetowego
Jeśli należysz do tego grona i szukasz informacji jak otworzyć sklep internetowy, to cieszę się, że czytasz ten artykuł. Postaram się ustrzec Cię przed błędami, które obserwuje podczas codziennej pracy specjalisty SEO.
Domena sklepu internetowego
Zakładanie sklepu internetowego rozpocznij od wyboru domeny. Musi ona pasować do tematyki sklepu. Domena nie musi zawierać w sobie słów kluczowych. Już w 2012 roku Google poinformowało, że zaczyna zwracać szczególną uwagę na tzw. exact match domains.
Oczywiście sama obecność słowa kluczowego w domenie nie będzie oznaczała nałożenia kary. Jeśli tematyka będzie zgadzała się z tą frazą, a content będzie wartościowy – Google nie oceni tego jako próbę manipulowania wynikami wyszukiwania. To właśnie praktyka upychania w nazwie domeny fraz typu exact match, wpłynęła na wzrost zainteresowania tym tematem zespołu Google.
Są serwisy internetowe np. internetowykantor.pl, które posiadają w domenie frazę exact match i jest ona równocześnie jej brandem. Słowo kluczowe internetowy kantor w pełni oddaje charakter strony i m.in. dlatego jest pozytywnie oceniona przez Google. Rozsądne dobieranie nazwy domeny w oparciu o exact match jest ok, lecz nie ma konieczności nazywania domeny w ten sposób. Można użyć nazwy stworzonego brandu.
Jak widzimy na powyższym screenie, sklepy internetowe w TOP10 nie posiadają w nazwie domeny słowa kluczowego “sukienki damskie” – mimo tego są wysoko. Potwierdza to, że słowo kluczowe w domenie nie jest konieczne, by stworzyć dużą widoczność serwisu.
Ciekawostka
Nawet jeśli jeszcze jesteś na etapie wyboru oprogramowania, kompletowania towaru czy też dopracowania oferowanych usług – zarejestruj swoją domenę i postaw chociaż stronę startową opisującą Twoją działalność i zapowiedź tego, co znajdzie się na stronie. Wiek domeny jest jednym z czynników rankingowych.
Oprogramowanie sklepu internetowego a SEO
Kolejnym etapem po wyborze i zarejestrowaniu domeny jest wybór oprogramowania sklepu. Gdy uruchamiamy nasz własny sklep internetowy, warto dobrze przemyśleć taką decyzję. Należy pamietać, że będzie miała ona wpływ na pozycjonowanie sklepu internetowego oraz jego skuteczność. Do wyboru mamy głównie 2 rodzaje sklepów internetowych:
- Sklep internetowy na licencji Open Source
- Sklep internetowy w modelu SASS (abonamentowym)
Omówię kilka podstawowych cech obu rozwiązań w poniższej tabeli.
OPEN SOURCE | MODEL SASS |
Potrzebny jest własny serwer | Sklep umieszczony jest na serwerze dostawcy oprogramowania |
Uruchomienie i wdrożenie sklepu wymagają podstaw języka php, html lub wynajęcia programisty | Proste uruchomienie oraz możliwość skorzystania z okresu testowego |
Nie mamy wsparcia technicznego | W ramach abonamentu mamy wsparcie supportu |
Użytkowanie oprogramowania jest darmowe | Ponosimy comiesięczny koszt posiadania sklepu |
Podczas rozpoczynania współpracy m.in. z firmą kurierską zaczynamy “od zera” | Dostawcy oprogramowania oferują konkurencyjne stawki, wynikające z współpracy z firmami zewnętrznymi |
Mamy dowolne możliwości edycji kodu źródłowego i wdrażania optymalizacji | Praktycznie zerowy wpływ na optymalizację naszego sklepu |
Musisz zaktualizować oprogramowanie samodzielnie | Aktualizacje są po stronie dostawcy oprogramowania |
Więcej na temat róznic między SaaS a Open Source przeczytasz w moim artykule -> SaaS vs Open Source – jak wybrać oprogramowanie sklepu internetowego
To tylko kilka różnic, ale najbardziej związanych z tematyką SEO. To jaki typ oprogramowania wybierzesz, powinno zależeć od takich czynników, jak planowana skala biznesu czy też ilość asortymentu. Przy małym e-sklepie sprzedającym kilkanaście produktów lub usług – dobrym rozwiązaniem będzie jakiś SasS lub prosty Open Source taki jak Woocommerce.
Jeśli planujesz duży sklep z odzieżą i zamierzasz tworzyć interaktywne showroomy to trzeba szukać albo firmy, która wdroży dostosowane Magento albo oprogramowania dedykowanego. To jakie rozwiązanie wybierzesz, zależy od Ciebie – ja chciałbym Ci tylko pokazać, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze.
To w jaki sposób sklep ma rozwiązane wyświetlanie filtrowania, sortowania i paginacji w listingu produktów, ma ogromny wpływ na widoczność. Indeksowanie dużej ilości podstron generowanych w ten sposób tworzy tzw. Thin Content. Jeśli planujesz wybór rozwiązania Saas to możesz skonsultować kilka wybranych ofert ze specjalistą SEO. Konsultacje to koszt minimum 100 zł za godzinę, lecz jest to kropla w morzu w porównaniu z kosztami zmiany oprogramowania.
Dropshipping oraz integracja sklepu internetowego z hurtownią
Założenie sklepu internetowego jest dużo mniej kosztowne niż stacjonarnego. Nadal jednak musimy ponieść dość duży koszt zakupu produktów. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na sprzedaż towaru, którego fizycznie nie ma na stanie magazynowym. Największą popularnością cieszą się integracje z hurtowniami oraz pełny dropshipping.
W przypadku integracji z hurtownią nadal zajmujemy się fizycznym procesem pakowania i wysyłki, ale oferujemy duży asortyment. W momencie wpłynięcia zamówienia na taki towar, zamawiasz go w hurtowni – ręcznie lub automatycznie. Teoretycznie bardzo ułatwia to prowadzenie sklepu internetowego i oferowanie dużej ilości towaru (bez konieczności zakupu wszystkiego na stan).
Jeśli korzystasz z dropshippingu, to proces jest zazwyczaj zautomatyzowany a zamówienie wraz z danymi wysyłkowymi trafia do hurtowni. To ona zajmuje się skompletowaniem i wysłaniem produktów. Wady tego rozwiązanie? Nie masz wpływu na terminowość wysyłki i sposób spakowanie towaru. Jakość obsługi w dużej mierze zależy od firmy zewnętrznej a ewentualne pytania i skargi trafią do Ciebie…
Dropshipping a SEO
No dobrze ale jak ta automatyzacja procesu wysyłki ma wpływ na SEO? Otóż ma ogromny wpływ. W momencie połączenia swojego sklepu z hurtownią za pośrednictwem specjalnej wtyczki lub pliku XML, importujesz m.in. takie dane jak:
- Cena
- Ilość magazynowa
Ale i…
- Opisy produktów
- Nazwy produktów
Wykorzystywanie tych dwóch ostatnich danych, to jak strzał w kolano… Wyobraź sobie, że te same opisy i nazwy produktów już ma kilka tysięcy sklepów internetowych. Google doskonale dostrzega obecność zewnętrznego duplicate content. Strony, które są w znacznej mierze kopią, stają się w oczach giganta z Mountain View bezwartościowe. Nadal chcesz opierać się na asortymencie dostawcy? Zadbaj o unikalne opisy i nazwy produktów.
W indeksie Google znajduje się 1240 podstron z tym samym akapitem opisu produktu takiego jak kasza jaglana? Pochodzi on z oferty hurtowni Bio Planet. Ważne jest to, że nie wszystkie strony posiadające skopiowaną treść trafiają do indeksu Google – skala tego problemu jest dużo większa, niż ilość zaindeksowanych podstron z badanym opisem… Fizycznie takich podstron może być więcej, ale Google pominęło je w budowaniu indeksu.
Własny sklep internetowy vs Allegro
Sprzedaż na allegro to jeden z ulubionych sposobów na dywersyfikację kanałów sprzedaży. Zakładasz swój sklep internetowy i chcesz sprzedawać część produktów na allegro? Większość sklepów oferowanych na polskim rynku ma możliwość integracji sklepu z kontem allegro. Wchodzisz w odpowiedni moduł, klikasz eksport wybranych produktów i… tu jest początek kłopotów. W zależności od wielkości sklepu i liczby linków zwrotnych – możesz zauważyć w Google Search Console nagły (lub wolniejszy) spadek widoczności na tzw. długi ogon (zazwyczaj słowa kluczowe dotyczące produktów). Dlaczego tak się stało? Na allegro pojawiły się te same opisy produktów. Jeśli już chcesz oferować swoje produkty na allegro i zintegrować z nim swój sklep – dostosuj moduł tak, aby możliwa była zmiana contentu opisowego. Innym rozwiązaniem jest skrócenie do minimum opisu produktu na allegro. W końcu nie chcesz chyba wspierać takiego giganta jak Allegro rozbudowaną treścią i poprawiać mu widoczności?
Zastanawiasz się pewnie dlaczego użycie opisu produktu Ci szkodzi? Przecież pojawił się on na Twojej stronie w pierwszej kolejności i to dużo wcześniej… W czystej teorii kolejność publikacji byłaby rozsądnym rozwiązaniem, by wybrać źródło tego contentu. Problem w tym, że Google zwraca ogromną uwagę na autorytet domen. Niestety w tym wypadku “duży może więcej”. Allegro ma domenę z długą historią, mocnym profilem linków i rozbudowaną widocznością na dużą ilość słów kluczowych. To wszystko wpływa na ogromny autorytet Allegro.
Założenie sklepu internetowego - podsumowanie
Jak widzisz, decyzje podejmowane w trakcie zakładania oraz prowadzenia sklepu internetowego mają ogromny wpływ na to, jak łatwo osiągniesz wysoką widoczność w wynikach organicznych. Pozornie nieszkodliwe działania, takie jak integracja sklepu z hurtownią – zrobione nieumiejętnie, mogą wyrządzić ogromne szkody. Jeśli miałbym uchronić kogoś przed takimi błędami – polecam konsultacje SEO .
To czego nigdy nie zrozumiem, to wdrażanie zmian w nowym sklepie i działanie bez wiedzy zatrudnionego seowca. Jeśli ktoś płaci agencji, czy też freelancerowi za działania SEO – warto, by spożytkować godziny z budżetu działań na wcześniejszą konsultację. Naprawa tego, co zrobi właściciel sklepu bez wiedzy specjalisty SEO – często potrafi zmarnować 1-2 miesięczny budżet czasowy. Ten czas lepiej poświęcić na cykliczne działania, niż gaszenie pożarów…