Warianty produktów w sklepie internetowym a strategia SEO
Sposoby prezentowania produktów mają ogromny wpływ na pozycjonowanie sklepu internetowego i efekty tych działań. To w jaki sposób zaplanujemy budowę sklepu, będzie wpływało na występowania (lub nie) długiego ogona. Podczas swojej pracy wielokrotnie byłem pytany — w jaki sposób rozwiązać problem ogromnej ilości wariantów produktu. Często powoduje to duplikację i powszechnie mówi się, że nie powinny to być osobne produkty. Czy zawsze powinniśmy się pozbywać podobnych do siebie produktów? Często temat ten poruszany jest w audycie SEO sklepu internetowego. Postaram się to wyjaśnić w poniższym artykule.
Warianty produktów — powód problemów w SEO?
Sklep internetowy posiadający produkty podobne do siebie, ale różniące się tylko ich jedną cechą — powszechnie uważa się to za źródło problemów. Bardzo podobne karty produktów oraz takie same opisy, to nie najlepsze rozwiązanie. Faktycznie obecność prawie identycznych landingów, to nie do końca dobre rozwiązanie. Często zauważam ten problem podczas codziennej pracy jako freelancer SEO.
Chodzi tu głównie o sytuację, że występuje w sklepie kilka produktów w identyczny sposób opisane, ale z uwagi na różne cechy (długość, szerokość, waga), posiadają one własne indywidualne adresy URL. Co warto zrobić z takim problemem?
Warianty produktów — jak to rozwiązać?
Pierwszym ze sposobów to pozostawienie wszelkich konfiguracji produktu wew. danego adresu URL.
Właśnie w taki sposób rozwiązane jest różnicowanie produktów w wielu sklepach z obuwiem. Na powyższej grafice widzimy, że różnicuje produkty sklep internetowym ZALANDO. Wybór rozmiaru obuwia nie generuje wywołania nowego adresu URL. Wszystko dzieje się wewnątrz karty produktu o URL https://www.zalando.pl/tamaris-ankle-boot-black-ta111n0zw-q11.html. Czy sklep ten rozwiązuje w ten sposób problem z wariantami produktów? Nie do końca — wystarczy spojrzeć na inne różnicowanie produktu a dokładniej na wybór koloru.
Po wyborze w/w wariantów kolorów obuwia zostaniemy przeniesieni do innego adresu URL:
- https://www.zalando.pl/tamaris-ankle-boot-lipstick-ta111n0zw-g11.html
- https://www.zalando.pl/tamaris-ankle-boot-navy-ta111n0zw-k11.html
- https://www.zalando.pl/tamaris-ankle-boot-pepper-ta111n0zw-c11.html
itd.
Jak widzimy, nawet w obrębie jednego sklepu, można stosować różne rozwiązania. Od czego zależy najlepsze rozwiązanie?
Gdzie stosować warianty produktów pod osobnymi adresami URL?
Głównie zależne jest to od tego, czy w konkretnym typie różnicowania produktu drzemie potencjał SEO. Należy upewnić się, czy ludzi wyszukują w Google produktów z użyciem danej cechy. Podczas wyboru obuwia oraz ciuchów, często szukamy ich wariantu kolorystycznego — stąd często spotykamy się z tworzeniem się osobnych kart produktów.
Innym przykładem takiego potencjału są produkty budowlane — kable, przewody czy farby.
Powyżej zróżnicowane są produkty ze względu na ich długość i moc. W przypadku sklepów z farbami zróżnicowane są produkty o różnych pojemnościach i kolorach.
Dzięki takiej optymalizacji karty produktu mamy szansę pojawić się na takie zapytania:
- farba do grzejników 1L
- farba do grzejników biała 1 L
- farba do grzejników 0,5 L
- farba do grzejników biała 0,5 L
Warianty produktów na różnych adresach URL — jak to optymalizować?
Zakładając, że w wyniku analizy słów kluczowych, znaleźliśmy potencjał w wyszukiwaniach konkretnych wariantów produktów. Wiemy już, że musimy tworzyć pod nie różne karty produktu. W jaki sposób to rozwiązać? Za przykład posłuży Apple iPhone 7 ze sklepu X-KOM.
Jak widzimy na powyższej grafice, produkt zróżnicowany jest ze względu na jego pojemność oraz kolor. Warianty produktu generują osobny adres URL.
Pojemność pamięci:
https://www.x-kom.pl/p/324807-smartfon-telefon-apple-iphone-7-32gb-black.html
https://www.x-kom.pl/p/324763-smartfon-telefon-apple-iphone-7-128gb-black.html
Kolory:
https://www.x-kom.pl/p/324763-smartfon-telefon-apple-iphone-7-128gb-black.html
https://www.x-kom.pl/p/324766-smartfon-telefon-apple-iphone-7-128gb-gold.html
Skąd taka decyzja działu SEO sklepu internetowego? Stoją za tym konkretne liczby:
Na przykładzie w/w sklepu, sprawdzimy, w jaki sposób różnicować kartę produktu, która odpowiada za konkretny wariant.
Meta Title
Pierwszym i najbardziej istotnym miejscem, gdzie warto użyć naszej zmiennej wartości, to meta title. Oto jak wygląda to na poniższych 2 przykładach:
https://www.x-kom.pl/p/324807-smartfon-telefon-apple-iphone-7-32gb-black.html
https://www.x-kom.pl/p/324763-smartfon-telefon-apple-iphone-7-128gb-black.html
Nazwa produktu (czyli również H1)
Oprócz meta tytułu, warto zróżnicować H1. Zazwyczaj dzieje się to na skutek użycia danej cechy w nazwie produktu. Standardem w skryptach e-commerce jest importowanie do H1 tytułu produktu z pola uzupełnionego w panelu admin. Oto, jak wygląda to na poniższych 2 przykładach:
https://www.x-kom.pl/p/324807-smartfon-telefon-apple-iphone-7-32gb-black.html
https://www.x-kom.pl/p/324763-smartfon-telefon-apple-iphone-7-128gb-black.html
Opis produktu
Gdy zadbaliśmy już o zróżnicowanie title i H1 oraz użyliśmy tam określonych słów kluczowych — warto pochylić się nad opisem produktu. Na przykładzie x-kom, widzimy, jak można zróżnicować opis produktu:
https://www.x-kom.pl/p/324807-smartfon-telefon-apple-iphone-7-32gb-black.html
https://www.x-kom.pl/p/324763-smartfon-telefon-apple-iphone-7-128gb-black.html
Podsumowanie
Jeśli nie wiesz, w jaki sposób zająć się kartami produktu w sklepie e-commerce, to zweryfikuj potencjał wyszukiwań dla produktów o określonych cechach. Jeśli parametrów tych nie szukają użytkownicy — warto ich wybór uwzględnić w ramach jednego adresu URL. W przypadku potencjału wyszukiwań podziel to na osobne landing pages. Pamiętaj, by w odpowiedni sposób je zoptymalizować i zróżnicować.
Jeśli nie wiesz, który wariant zastosować w Twoim e-sklepie, zapisz się na konsultacje SEO i pomogę Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie.